Turistické informácie

Víza – Slovenskí občania pre turistické pobyty v Guatemale do 90 dní, víza nepotrebujú. Potrebný je platný pas minimálne na nasledujúcich 6 mesiacov. Ak si chcete pobyt predĺžiť o ďalších 90 dní, musíte opustiť krajinu. Stačí navštíviť susedný štát, napríklad Mexiko, či Belizé. Na hraničných prechodoch je turistom často účtovaný poplatok za použitie hranice. Poplatok je nízky a v závislosti od regiónu sa často líši.

Bezpečnosť – Vo všeobecnosti platí zásada dodržiavania štandardnej bezpečnosti. Odporúča sa vyhýbať sa okázalému obliekaniu a správaniu, necestovať v noci, nezastavovať sa na opustených cestách, rešpektovať dopravné značenia, nepodnikať dobrodružné cesty mimo hlavných a turistických trás. V prípade nebezpečenstva či núdze treba volať na tieto telefónne čísla:

  • dobrovoľní požiarnici:  122
  • miestni požiarnici:        123
  • národná polícia:           110 a 120
  • miestna polícia:            123
  • záchranná služba:        128
  • červený kríž:                 2322026

Zdravie – Do krajiny je zakázané dovážať živé zvieratá, potraviny, rastliny, alkohol nad 1 l, cigarety (max. 1 kartón na osobu). Finančnú hotovosť nad 10 000,- USD je nutné deklarovať na hranici. Zdravotná starostlivosť je na nižšej úrovni. Nie je možné počítať s ošetrením bez vopred vyplatenej hotovosti alebo preukázaní medzinárodnej kreditnej karty. Povinné očkovanie proti niektorému ochoreniu pri vstupe do krajiny nie je vyžadované. O odporúčaných očkovaniach poskytujú na Slovensku informácie príslušné oddelenia cudzineckých chorôb.

Aktuálna ponuka Last Minute zájazdov

Peniaze – quetzal (GTQ),  (1 quetzal = 100 centavov). Najmä v turistickom sektore sú pri platení príjmané aj USD.

Jedlo, pitie – Guatemala nemá jednoznačne dané národné jedlo, ale majú veľa potravín, ktoré sa stali súčasťou každodennej stravy. Rovnako ako v čase Mayov, kukurica ostala aj naďalej základnou surovinou pri varení. Najčastejším jedlom sú tortilliny (kukuričné tenké placky). Čierne fazule – frijoles, je ďalšia mayská potravina, ktorá sa pridáva takmer ku každému jedlu. Zvyčajne sa podávajú ako kaša, alebo v celku (parados).

Kuracie, morčacie a hovädzie mäso (pečené, grilované, alebo vyprážané), sú v krajine najpopulárnejšie a podávajú sa s fazuľou a ryžou – con frijoles arroz. Ponúkajú aj dusené mäso – caldos, alebo varené v pikantnej čili omáčke. Pepián – tučné mäso s dusenou zeleninou, jedlo, ktoré vám ponúknu v oblasti Antigua, len kúsok od hlavného mesta. Morské plody najčastejšie nájdete pozdĺž pobrežia, a sú pripravené s rôznym korením.

Fiambre – šalát z neuveriteľného množstva rôznych druhov mäsa, údením, zeleniny čerstvej aj nakladanej, vajec, fazúľ a mnoho iného. Je to sviatočné jedlo, robí sa na Sviatok všetkých svätých a na Pamiatku zosnulých.

Na ulici v pojazdných bufetoch, ktoré sú bežne zaparkované medzi Estadio del Ejercito a Campo Marte si môžete kúpiť Shucos – sendvič s guacamolou ( rozmixované avokádo s cibuľou a korením ) , podobný nášmu hotdogu, plnený párkom či rôznymi druhmi klobás ako je longaniza, chorizo, alebo anglickou slaninou.

Atol de elote – Je lokálny, sýty nápoj vyrobený z kukuričného základu. Má sladkastú chuť, určite ochutnajte. Ak nie ste veľmi hladný, môže nahradiť jedlo. Tí, čo máte radi strukoviny, tak vyskúšajte čiernu fazuľu, alebo tzv. Salpicon – je to hovädzie mäso s grepovou šťavou a inými ingredienciami. Netreba zabudnúť na Guatemalský rum – je veľmi dobrý a kvalitný, určite ho treba ochutnať. Gautemala je tiež producentom svetlého a tmavého piva. Medzi najznámejšie patrí – Gallo ( ležiak ), Victoria, Brahva ( svetlé ), Moza (tmavé ), CABRO, Monte Carlo ( premium ) a Dorada. Známi alkoholický nápoj je Quetzalteca, ktorý domáci nazývajú aj “raketová pohonná látka”. Guatemalská káva, sa považuje za jednu z najlepších káv a vyváža sa do celého sveta, ale väčšina Guatemalčanov však majú tendenciu piť slabé kávy s veľkým množstvom cukru. Bohaté kávy s krásnou arómou sa bežne vyskytujú v turistických oblastiach.

Elektrina – Guatemala má 110V sieť, často bez uzemnenia.

Telefón – krajina je pokrytá mobilným signálom. Na výber máte troch lokálnych operátorov.