Pamiatky a zaujimavosti

Antigua Guatemala – je prekrásne mesto v centrálnej Guatemale. Leží v departmente Sacatepéquez. V okolí mesta sú sopky Fuego, AguaAcatenango. Mesto je čarovné pre zachovalé stavby aj ruiny z koloniálneho obdobia a renesančnými a barokovými prvkami. Kedysi hlavné mesto bolo založené v roku 1543 na úpätí sopky Agua a neskôr bolo zničené povodňou. Antigua hneď od svojho založenia mala významné postavenie v celom miestokráľovstve Nové Španielsko, v období svojho najväčšieho rozkvetu bolo mesto kultúrne a hospodárske centrum regiónu. Rýchly koniec rozvoja mesta nastal 29. júna 1773, kedy zemetrasenie zničilo podstatnú časť mesta. V roku 1776 bolo hlavné mesto priemestnené do Ciudad de Guatemala, kde je dodnes.

Antigua je dnes živým mestom, archeologickou lokalitou s krásnym koloniálnym historickým centrom, kostolmi a múzeami. Bolo zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Srdcom mesta je centrálny park – Parque Central – je obľúbeným miestom prechádzok a romantických stretnutí. V dolnej časti centrálneho parku sa nachádza významná archeologická pamiatka Arco de Santa Catalina.

La Antigua je známa svojimi veľkolepými cirkevnými slávnosťami. Počas pôstnej nedele – Cuaresma, jedna z miestnych farností pripravuje sprievod ulicami mesta Antigua. Prekrásne, do detailu prepracované umelecké koberce, vyrábané najmä zo zafarbených pilín, z kvetov a dokonca aj ovocia a zeleniny zdobia cestu procesií.

Vzhľadom k svojej popularite medzi turistami a veľmi dobre rozvinutej infraštruktúre cestovného ruchu, Antigua Guatemala je často využívaná ako centrálne miesto, základňa odtiaľ návštevníci vyrážajú do ďalších turistických oblastí.

Flores – malebné hlavné mesto departmentu El Petén. Zaujímavé na tom to meste je jeho historická časť, ktorá sa nachádza na ostrove na jazere Peten Itza a s pevninou je spojený krátkou hrádzou. Na pevnine leží predmestie mesta Santa Elena a San Benito. Flores je aj východiskové miesto pre návštevu Tikal.

Tikal – sú najrozľahlejšie ruiny najväčšieho starovekého mayského mesta. Nachádza sa na severe Guatemaly v departemente El Petén. V období rozmachu tu našlo domov viac ako 50 000 ľudí. Ruiny odkrývajú 5 piramídových chrámov, z nich najznámejší je chrám Jaguára.  Celá oblasť bola vyhlásená národným parkom a je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO. Tikal sa rozprestiera na rozlohe 575,83 kilometrov štvorcových. Dňa 26. mája 1955 pod záštitou Instituto de Antropología e História bola ako prvá vyhlásená za chránenú oblasť.

El Miradol – bývalé máyske sídlo, ktoré v čase svojho rozmachu bolo domovom viac ako 100 000 obyvateľov. Dnes známe nálezisko,  ktoré bolo objavené náhodne až v roku 1926, dovtedy sa skrývalo v nehostinnej džungli. Opätovne ho lokalizovali až v roku 1930 pri leteckom fotografovaní džungle. El Miradol predstavuje komplexy budov, z ktorých najznámejšia je pomenovaná El Tigre. Na mieste nájdete pozoruhodné príklady preklasickej máyskej civilizácie, no najmä vďaka svojej polohe a okolitej nehostinnej prírode sa dosiaľ nestal populárnou turistickou destináciou.

Aktuálna ponuka Last Minute zájazdov

Livingston – mestečko ležiace vo východnej časti Guatemaly, pri ústí Río Dulce a v Hondurasskom zálive. Je hlavným prístavom na karibskom mori a slúži ako sídlo mestskej obce rovnakého mena. Livingston je známy pre svoju neobvyklú kombináciu Garifuna, Maya, indiánskej a Ladino kultúry. Mestečko je pomenované po americkom právnikovi a politikovi, Edward Livingston, ktorý napísal Livingstonové kódy, ktoré boli použité ako základ pre zákony liberálnej vlády Spojených provincií Strednej Ameriky na začiatku 19. storočia.

Sopka Pacaya je aktívny vulkán v Guatemale, v departmente Escuintla. Je jednou z najaktívnejších sopiek v Strednej Amerike. Pacaya vybuchla najmenej 23 krát od španielskeho dobytia Guatemaly. Sopka Pacaya sa týči do nadmorskej výšky 2552 metrov nad morom. Je populárnou turistickou atrakciou. Leží 30 kilometrov juhozápadne od Guatemala City v blízkosti mesta Antigua.

Lago de Atitlán – jedno z najkrajších jazier na svete, vulkánového pôvodu, považuje sa za najhlbšie jazero v Strednej Amerike. Odhady hovoria o hĺbke až 340 metrov. Obklopujú ho tri sopky Tolimán, Atitlán a San Pedro. Jazero sa nachádza 50 kilometrov na severozápade od Antigua.

Plávanie, potápanie a šnorchlovanie sú fyzicky i finančne nenáročné športy, ktoré si získavajú čoraz väčšiu obľubu. Vyberte si overeného dodávateľa kvalitných plutiev, potápačských masiek i plávacích okuliarov. Plutvy.sk sú nadšenci, ktorí vám ochotne poradia, vysvetlia, ak si vyberiete, objednávku pekne zabalia a rýchlo doručia. Aj nákup cez internre môže byť zážitok, nechajte sa hýčkať.

Quiriguá – je staré mayské sídlo, ktoré sa nachádza v departmente Izabal neďaleko od brehu rieky Motagua. Je známa predovšetkým pre svoje vytesávané stely (kamenný alebo drevený pamätník postavený na náhrobku ) a oltáre. Najväčšieho rozmachu dosiahlo Quiriguá v klasickom období mayskej civilizácie. Bol centrom rovnako nazývaného mestského štátu. Prvé mayské osídlenie sa datuje zhruba okolo roku 200, miestna akropola bola postavená okolo roku 500, najväčší stavebný rozmach nastal v 1. polovici 8. storočia. V tejto dobe bolo Quiriguá vazalským štátom mocnejšieho Copánu. V roku 738 miestny vládca Cauac Cielo porazil Copán a Quiriguá získalo na význame. Väčšina stél, ktoré sa zachovali, patrí práve tomuto vládcovi a vojvodcovi.