Kultúra

Guatemalčania
V Guatemale žije 13 810 206 obyvateľov. Až 59% z nich je Ladino, u nás viac známych ako mestici (miešanec splodený indiánskym a belošským (európskym) rodičom). Pôvodné indiánske obyvateľstvo je zastúpené menšinami K’iche, Kaqchikel, Mam a Q’eqchi. 8,6% populácie sa priznáva k Májom a menej ako 1% je európska komunita, ktorú reprezentujú predovšetkým španieli a taliani.
V roku 1900 mala Guatemala podľa dostupných zdrojov len 885 000 obyvateľov. Za nasledujúce storočie populácia krajiny narástla viac ako 15 násobne, čo je najviac na západnej pologuli. Veľká menšina Guatemalčanov žije v USA.

Guatemalčania žijú predovšetkým na vidieku. 10 najväčších miest obýva spolu len 2,7 milióna z celkového (Guatemala City 1,1m, Mixco 500t, Vila Nueva 400t.) počtu 14 miliónov obyvateľov.

Hlavné mesto Guatemala City je domovom mnohých knižníc a múzeí. Navštíviť môžte Národnú knižnicu, Národný archív, súkromné múzeum Ixvhel, alebo Popol Vuh, či múzeum archeológie a etnológie, ktoré má rozsiahlu zbierku májskych artefaktov. Takmer v každom meste či dedine nájdete aspoň malé múzeum, ktoré zhromažďuje artefakty z májskej minulosti. Guatemala je domov mnohých umelcov, ktorí nadväzujú na tradíciu predkolumbijskych obyvateľov.

Hudba v Guatemale
Marimba je národný nástroj v Guatemale. V mestách a na vidieku je mnoho hudobných skupín, ktoré sa snažia o zachovanie 500 rokov starej tradície ľudovej hudby. Afro-karibské obyvateľstvo v okolí mesta Garifuna na severovýchodnom pobreží Karibiku, má svoje vlastné odlišné odrody populárnej a ľudovej hudby. Cumbia, v Kolumbii a Paname zrodený hudobný žáner je veľmi populárny v celej Latinskej Amerike, v Guatemale najmä u nižšej triedy.

Náboženstvo v Guatemale
Kombinácia pôvodného mayskeho náboženstva a rímsko katolíckej cirkvi, ktorú presadzovali kolonizujúci španieli, tvorí jedinečné spojenie myšlienok a smerov, ktoré ovplyvňovalo celú krajinu. Asi 25% obyvateľstva sú protestanti (evanjelici), ďalej je zastúpené náboženstvo indiánskych skupín a judaizmus. Bez vyznania sú 3% populácie. Unikátne náboženstvo sa odráža v miestnom svätcovi, ktorým je Maximón. Je spojením sily mužskej plodnosti a prostitúcie. Vždy v čiernom, nosí čierny klobúk a často je vyobrazený na stoličke s bibliou v ruke a ružencom v druhej. Miestni mu hovoria San Simon z Guatemaly.

Sviatky v Guatemale
Guatemala je vo všetkých ohľadoch neuveriteľne pestrá krajina týka sa to aj sviatkov. Mayské rituály sa často prelínajú s katolíckymi obradmi. Farebné hroby, pätnásť metrový draci, mayské tance v maskách atď. K najdôležitejším sviatkom patria Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých, ktoré pripadajú na prvý a druhý septembrový deň. Na dušičky sa celá Guatemala dokonalo pripravuje a hlboko ich prežíva. V okolí cintorínov sa zhromaždia stovky predavačov kvetín, sviečok a občerstvenia, policajti majú pohotovosť a odkláňajú dopravu. Na cintoríne v hlavnom meste (La Nueva de la Asunción) vznikajú neuveriteľné ľudské návaly. Hroby sú zdobené nielen kvetinami ale aj vystrihávaným hodvábnym papierom. Skôr ako ukladajú dekorácie na hroby, hrob očistia, na novo namaľujú. Farby volia odvážne, svieže ako ružovú, svetlo zelenú, bledo modrú, žltú. K dušičkám patrí aj tradičné jedlo fiambre – šalát z neuveriteľného množstva rôznych druhov mäsa, údením, zeleniny čerstvej aj nakladanej, vajec, fazúľ a mnoho iného. Príprava je veľmi náročná aj na čas, tak väčšina ľudí si fiambre objednáva. Jedáva sa väčšinou štyri dni.

Keď príde prvý septembrový deň, vzlietnu v Guatemale k nebu tisíce papierových drakov, ktoré nesú odkazy a pozdravy zosnulým. Je to veľká tradícia nielen pre domácich ale aj návštevníkov. Kde inde sa človeku pošťastí púšťať drakov z cintorínu. Tento zážitok si nesmiete nechať ujsť. Santiago Sacatepéquez je jedna z dediniek, kde je dračia tradícia obzvlášť slávna, draci tu vzlietajú už stoosem rokov.

Veľkým sviatkom v krajine je Semana Santa – Svätý týždeň, koná sa týždeň pred Veľkou nocou. V septembri slávia Deň nezávislosti a od 13. do 21.12 sa oslavuje fiesta Svätého Tomáša.

Štátne sviatky v Guatemale

1. január – Nový rok
február – náboženské sviatky, pôst
marec/apríl – Veľkonočný týždeň
1. máj – Sviatok práce
30. jún – Deň armády
15. august – Guatemalský festival
15. september – Deň nezávislosti
20. október – Deň revolúcie
1. november – Deň všetkých svätých
8. december – Sviatok Nepoškvrneného počatia
24. a 25. december – Štědrý večer, Boží hod
31. december – Silvester