Mapa Guatemaly

Guatemalská republika je neobyčajná krajina, ktorá sa nachdáza v Strednej Amerike a žije tu viac ako 13 miliónov ľudí. Krajina sa rozkladá na 108.890 km², susedí s Belize na severovýchode, Honduraskou republikou na juhovýchode, Spojenými štátmi mexickými na severe a Salvádorskou republikou na juhu. Na juhozápade Guatemalskú republiku ohraničuje Pacifické pobrežie a na východe kúsok karibského pobrežia.

Guatemala je hornatá krajina s výnimkou južného pobrežia, malej púšte a obrovskej nížiny Petén na severe. Krajina zásluhou hornatých oblastí, nížiny Petén a pobrežia prináša dramatické klimatické kontrasty medzi vlhkým, tropickým podnebím a chladným, suchým podnebím.

Medzi sopečnými kužeľmi Sierra Volcanica sa týči najvyšší vrch Strednej Ameriky sopka Tajumulco – vysoká 4220 metrov nad morom. Na území krajiny sa nachádza neuveriteľných 37 sopiek, z toho až 29 aktívnych. Sopky Fuego a Santa Maria boli aktívne aj v roku 2012, Pacaya sa naposledy prebudila dva roky skôr. Vrchol mnohých sopiek je pemerne ľahko dostupný. Či už sa vyberiete po vlastných, alebo na konskom chrbte.

Online katalóg Last Minute zájazdov

Poloha Guatemaly medzi Karibským morom a Tichým oceánom z nej križovatku hurikánov. Najničivejšie boli hurikán Stan v roku 2005, ktorý si vyžiadal 1500 obetí, a hurikán Mitch v roku 1998. Obrovské škody vtedy napáchali záplavy a následné zosuvy pôdy. Naposledy sa Guatemalou prehnala tropická búrka Agáta, ktorá zabila viac ako 200 ľudí.
Prírodné katastrofy majú dlhú históriu v tejto geologicky aktívnej časti sveta. Pre sopečné erupcie bolo dokonca dva krát presunuté hlavné mesto.

Národný park Tical, bol ako prvý na zozname svetového dedičstva UNESCO. Na nížine Petén sa nachádza Máyska biosferická rezervácia, s rozlohou 2,1 milióna hektárov. Jedná sa o druhý najväčší prales v strednej Amerike.
Guatemala vďaka kombinácii podnebia rôznej nadmorskej výšky je mimoriadne rozmanitá krajina. Rovnako pestrá je aj miestna fauna a flóra. Určite vás neprekvapí, že 7% z nich je endemických.


View Larger Map