Guatemala City

Guatemala City, Ciudad de Guatemala alebo La Nueva Guatemala de la Asunción, známa tiež skrátene ako Guatemala alebo Guate, je hlavným mestom republiky Guatemala a najväčším mestom v Strednej Amerike a Karibiku. V meste žije viac ako 3,1 milióna obyvateľov.  V roku 1970 krajina zaznamenala rapídny nárast populácie. Spôsobil to príliv prisťahovalcov z najrôznejších kútov sveta. Najväčšie zastúpenie tu majú Španieli a Mestizci, ale nájdeme tu aj menšinové skupiny ako sú Nemci či ďalší Európania, Židia, Kórejci, a mnoho ďalších skupín Latinskej Ameriky, pôvodom z Peru, Kolumbie atď.

Na území moderného Guatemala City v dávnych časoch ležalo staroveké mayské mesto Kaminaljuyu. Datuje sa približne 9000 rokov a je jedným z najpozoruhodnejších amerických archeologických nálezísk. Objavili ho neďaleko najstaršej časti hlavného mesta. Časť zrúcanín je stratená pod budovami moderného mesta, než ich krajina vyhlásila za chránené.

V španielskych koloniálnych časoch, Guatemala City bola malým mestom. Mal kláštor s názvom El Carmen, ktorý bol založený v roku 1629. 27.septembra 1775 bolo do Guatemaly presunuté sídlo stredoamerickej koloniálnej správy generálna kapitánia Guatemala z Antigua Guatemala ( Stará Guatemala ), zničenej zemetrasením, čo viedlo k veľkému rozvoju mesta.

Online katalóg Last Minute zájazdov

V roku 1821 v Guatemala City bola vyhlásená nezávislosť Strednej Ameriky od Španielska, a stal sa hlavným mestom Spojených provincií Strednej Ameriky.

Dnes je Guatemala ekonomickým, mocenským a kultúrnym strediskom zeme. Prístav a letisko La Aurora je hlavnou bránou do hlavného mesta. Okrem najrôznejších reštaurácií, hotelov a obchodov, mesto má celý rad galérií a múzeí ( spolu s niekoľkými zbierkami predkolombovského umenia ). V meste má svoje sídlo desať univerzít a jedinou verejnou univerzitou je Universidad de San Carlos, ktorá je treťou najstaršou školou na americkom kontinente. Bola založená v roku 1676 a nadväzovala  na školu svätého Tomáša, existujúca už od roku 1562.

Problémom Guatemaly je nedostatočný systém verejnej dopravy. Situáciu vylepšili diaľnice a založenie mestskej dopravnej polície  PMT. V blízkej budúcnosti sa uvedie do prevádzky Transmetro. Ide o systém jazdných pruhov vyhradených pre veľkokapacitné autobusy.

Guatemala je rozdelená do 22 zón. V zóne jeden je Historické centrum – Centro Histórico, ležiace v samom srdci mesta, miesto mnohých významných historických budov vrátane Palacio Nacional de la Cultura (Národný palác kultúry), Metropolitná katedrála, Národný kongres, Casa Presidencial (Prezidentský dom), Národná knižnica a Plaza de la Constitución (Námestie ústavy).

Mesto hostilo niektoré významné športové udalosti. V roku 1950 bol dejiskom VI stredoamerických a karibských hier, v roku 2000 sa tu hralo majstrovstvá  sveta vo futsale. V roku 2007 prebehlo v Guatemale 119. zasadnutie Medzinárodného olympijského výboru spojené s voľbou usporiadateľa zimných olympijských hier 2014.