Antigua

La Antigua alebo len Antigua, pôvodné jedno z veľkých koloniálnych miest španielskej Ríše. Najpopulárnejšia turistická destinácia v Guatemale je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Mesto založil Pedro de Alvarado y Contreras španielsky dobyvateľ a guvernér Guatemaly na mieste, ktoré obklopujú tri sopky Aqua, Fuego a Acatenango. Pod menom Santiago de los Caballeros de Guatemala zažilo mesto svoj rozkvet od 16. do 18. storočia. Stúpajúca sláva pôvodného Guatemala City sa náhle zastavila v roku 1773, kedy silné zemetrasenie zničilo, alebo poškodilo väčšinu mesta a španielska koruna nariadila hlavné mesto presťahovať. Vybraným bolo 40 km vzdialené dnešné Guatemala City.

V roku 1776 bolo nariadené opustenie starého mesta, čo však nie všetci obyvatelia dodržali. Napriek tomu, sa z rušného mesta stalo provinčné sídlo, plné ruín bývalej slávy. Mesto ostalo známe ako Antigua Guatemala, teda Stará Guatemala.

Aktuálna ponuka Last Minute zájazdov

Riziká hrozia aj v súčasnosti, no napriek tomu nebolo mesto nikdy kompletne opustené a dnes v ňom žije okolo 35 000 obyvateľov. Medzi hlavné riziká patria sopky, zemetrasenia ale aj časté zosuvy pôdy.

V dnešnej dobe je Antiqua zapísaná do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Mestečko je skoro kompletne zreštaurované, výnimku tvoria len ruiny kostolov. Jediným zreštaurovaným kostolom je kostol La Merced, ktorý je skvostom Strednej Ameriky. Centrom mesta je hlavné námestie Parque Central, ktoré je rajom oddychu pre domácich obyvateľov, ale aj turistov, ktorí sa sem radi vracajú.

V meste Antigua sa taktiež môžete zdokonaľovať v Španielskom jazyku, obklopení nádhernou prírodou. Nájdete tu viacero škôl španielskeho jazyka, v ktorých môžete stráviť zopár dní ale aj mesiacov a naučiť sa tak plynule rozprávať španielsky. Večer tu nájdete bohatý spoločenský život v kvalitných reštauráciách s rôznymi kuchyňami z celého sveta alebo v baroch s príjemnou atmosférou. Turistika tu má tiež svoje miesto. Môžete podnikať rôzne výlety po prírode a dokonca môžete skúsiť aj vystúpiť na jednu zo sopiek.